Вживання їжі

Всім привіт!

Мої поради відносно прийняття та вживання їжі:

1. Вживання їжі має носити роздільний характер. Не мучте свій шлунок!  Для переробки тої чи іншої їжі, він виділяє той чи інший сік. А якщо його набити різною по змісту та характеру їжою, то він погано працює та швидко приходить до хвороби, що впливає на строк та якість нашого життя.

2. Намагайтеся кожного тижня один день голодувати – пити тільки чисту воду.

3. Намагайтеся кожного дня пити дві літри чистої води, окрім чаю, соків чи молока тощо.

4. Намагайтеся на скільки це можливо скоротити вживання їжі тваринного походження. Вона сприяє агресії, зашлаковуванності організму, передчасна старість, також вона забирає багато енергії на її травлення, як наслідок ми хочемо спати. Тут, можете її замінити куркою та рибою. А для фізичної сили – можете їсти горох (боби) та гриби, оскільки в них багато білка.

5. Перед тим, як будете вживати свіжу моркву необхідно змазати стінки шлунку чимось жирним – сметана, масло чи олія. Тільки так корисні речовини моркви в нас будуть засвоєнні.

6. Не пийте жирного та свіжого молока. Оскільки, його жир не засвоюється організмом та є так би мовити інородним тілом в процесі травлення та усвоєння їжі. Можна приймати молочні продукти які пройшли відповідну бактеріями обробку: сир, сметана, кефір, ряжанка, молочна сировотка, масло, а також знежирене свіже молоко, тощо.

7. Час від часу намагайтеся приймати кефір, йогурт або ряжанку та тому подібне. Так як, кисломолочні бактерії корисні для шлунку та самого процесу травлення.

8. Зверніть увагу на таку їжу як горох. Дешево, просто зварити, але містить багато білку, що дасть вам фізичну силу. Та вівсяна каша – дешево, просто зварити, проте допомагає попередити і лікувати – язву, печію, та гострит і багата на вітаміни і мінерали.

9. Чай. Я люблю і п’ю різні чаї – звичайний чорний – багато не можна – не більше трьох чашок на день, бо підвищує тиск, проте наводить тонус; цукорій напій – корисний для шлунку та знижує тиск, не більше п’яти чашок на день; зелений чай – корисний для серцево-судинної системи; трав’яний чай, наприклад із липи. Кофе не п’ю взагалі, оскільки вони діє як слабкий наркотик, та шкідливий для серцево-судинної системи, якщо і пити то не більше двох раз на тиждень – для підтримання тонусу; заспокійливий аптечний чай – в наш час корисно пити для профілактики час від часу.